A 7. környezetvédelmi cselekvési program természetvédelmi vonatkozásai!!!!
Az Európai Unió környezetvédelmi politikáját az 1970-es évek közepe óta elérendő és kiemelt célkitűzéseket meghatározó cselekvési programok irányítják. A jelenlegi, az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa által elfogadott hetedik program 2020-ig szól. A program szerint fokoznunk kell erőfeszítéseinket a természeti tőke védelme, az erőforrás-hatékony, alacsony szén-dioxid kibocsátásra épülő növekedés és innováció ösztönzése, valamint az emberi egészség és jólét megóvása érdekében, mindeközben tiszteletben tartva a Föld erőforrásainak korlátait.
Az első kiemelt cselekvési terület rögtön a természeti környezet védelmével, a "természeti tőkével" kapcsolatos, és magában foglalja a termékeny talajtól és termelékeny termőföldektől az édesvizekig, a levegőig terjedő terület, továbbá a biodiverzitás védelmét is. A természeti tőke olyan nélkülözhetetlen "szolgáltatásokat" foglal magában, mint a növények beporzása, az árvizekkel szembeni természetes védekezés, valamint az éghajlatra potenciális hatást hordozó tevékenységek. Az Unió kötelezettséget vállalt a biodiverzitás csökkenésének megállítására, valamint az európai vizek és a tengeri környezet jó állapotának elérésére. Ezen túlmenően a pénzügyi és technikai támogatással együtt jogilag kötelező érvényű kötelezettségvállalásokkal kíván eszközöket biztosítani ezek elérésére, ide értve az élőhely- és madárvédelmi irányelveket is.
A program rámutat arra, hogy a biodiverzitás az Unió területén még mindig csökken, az ökoszisztémák zöme vészesen hanyatlik, így jelentősebb erőfeszítésekre van szükség. Ennek érdekében a program kimondja az EU, a nemzeti hatóságok és az érdekelt felek kötelezettségvállalását, hogy felgyorsítsák a 2020-ig szóló biodiverzitási stratégia célkitűzéseinek végrehajtását.
(forrás: Jólét bolygónk felélése nélkül - EB tájékoztató)